wtorek, 30 kwietnia 2013

Mordheim - modułowa plansza do gry

Mamy już kilka (a może nawet kilkanaście) fragmentów modułowej planszy (opis ich przygotowania zamieszczony jest tutaj). W tej części poradnika zajmiemy się przygotowaniem dwóch rodzajów paneli do gry Mordheim (bo właśnie z myślą o tej grze zaplanowałem te panele), w kolejnych odcinkach przedstawię kolejne panele do Mordheima i kilka pomysłów na panele do innych gier bitewnych.
Materiały


Na początek wykonamy dwa rodzaje paneli: jeden „podstawowy” - oklejony tylko posypką oraz drugi z resztkami ulicznego bruku. Potrzebne będą: styropianowe panele, farby akrylowe – czarna i brązowa, posypka (ja zmieszałem ze sobą różne rodzaje trawek i posypek w kilku odcieniach brązu, dodałem trochę szarej i czarnej posypki oraz nieco piasku) i wytłaczane okleiny z wzorem bruku. Do oklejania paneli użyłem kleju typu Wikol.Wykonanie


Pierwszy etap to malowanie paneli. Na początku malujemy styropian na czarno (nie trzeba malować spodu). W zależności od jakości farby być może trzeba będzie nałożyć dwie warstwy. Potem wierzchnią stronę malujemy na brązowo. To będzie podkład do posypki. Kiedy farba wyschnie całą powierzchnię obficie pokrywamy klejem a potem obsypujemy grubą warstwą posypki. Przykrywamy starą gazetą i dociskamy kilkoma ciężkimi książkami. Po wyschnięciu kleju otrząsamy nadmiar posypki i pierwszy panel mamy gotowy!
 

Panel z resztkami bruku


Z arkuszy oklein wycinamy mniejsze fragmenty tnąc po liniach spojeń pomiędzy brukowymi kostkami. Kształty i wielkość poszczególnych fragmentów pozostawiam Waszemu uznaniu. Na pomalowanym i posmarowanym klejem panelu w pierwszej kolejności przyklejamy kawałki bruku, a potem pozostałą powierzchnię pokrywamy posypką. Dociskamy i zostawiamy do wyschnięcia.
Teraz kiedy mamy już klimatycznie wykonaną planszę warto postawić na niej jakieś porządne ruiny... I tym zajmiemy się w kolejnym odcinku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz